20 Mayıs 2011 Cuma

Dylan Abi 70 yaşında

 

Bizi bazen bu Dylanesk havalar mahveder. Yaş 70 ve iş bitmemişin en güzel örneklerinden Dylan Abi. Geçen yaz geldi, çaldı ve gitti. O zamanlar çızıktırdığım bu toparlama yazı 70'i deviren Dylan Abi'ye gitsin. 


ALLEN GINSBERG
Dylan, beat kuşağının doğuşuna tanıklık etmiş bir figürdü. Beat'in en önemli şairlerinden Allen Ginsberg'le sıkı arkadaştı. Ginsberg, Dylan'la sahneye çıkıp şarkı söylüyor ve Dylan sayesinde kalabalıklarla şiirini buluşturuyordu.

BLOWIN' IN THE WIND

1963 tarihli The Freewheelin' Bob Dylan albümünde yer alan parça, müzik tarihinin unutulmazları arasında yer alıyor. Duke Ellington, Bobby Darin, Elvis Presley, Stevie Wonder gibi isimler tarafından da seslendirilen parça, onlarca dilde de yorumlandı.


CİDDİYET
Dylan'ın hayat felsefesinde önemli bir yer teşkil ediyor. Bir röportajında ciddiyetle ilgili şunları söylüyor: "Kabul etmek lazım, yaptığın şeyi ya ciddiye alıyorsundur ya da ciddi değilsindir. Bu ikisini birbirine karıştıramazsın."

DYLAN THOMAS

Asıl adı Robert Allen Zimmerman olan sanatçı, severek okuduğu şair Dylan Thomas'tan etkilenerek, kendini önceleri Robert Dylan ve en sonunda da Bob Dylan olarak tanıtmaya karar veriyor.

EVE DÖNÜŞ YOK

Eve Dönüş Yok - No Direction Home, yönetmen Martin Scorsese'nin elinden çıkan Dylan'ın 1966'ya kadar olan hayatını konu alan yaklaşık dört saat uzunluğunda bir belgesel. Belgesel, sanatçının dostlarıyla yapılan röportajlar ve sahne arkası görüntüleriyle dolu.

FOLK MÜZİK

Dylan, rock'n roll'dan uzaklaşıp folk müzik yapmasını, 1985 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda şöyle anlatıyor: "Rock'n roll ile ilgili şey benim için yeterli değildi. Folk müziğe girdiğimde biliyordum ki bu benim için daha ciddi bir şeydi. Şarkılar daha çok mutsuzluk, umutsuzluk, zafer, inanç gibi pek çok derin duygular üstüneydi."

GECEYARISI KOVBOYU

Dylan, başrolünde Dustin Hoffman'ın oynadığı 1969 yapımı Geceyarısı Kovboyu filmi için bir şarkı bestelemeyi çok istedi. Sonunda ortaya çıkardığı şarkı ise filme yetişmedi. Filmde kullanılmayan Lay Lady Lay adlı bu şarkı, sonrasında o kadar çok sevildi ki, Dylan'ın en çok yorumlanan işlerinden biri oldu.

HAYAT BERBAT
Bir Dylan klasiği olan Mr. Tambourine Man parçasını, Müslüm Gürses Türkçe sözlerle ve Hayat Berbat adıyla Aşk Tesadüfleri Sever albümünde seslendirdi. Müslüm Baba'nın yorumu, Dylan'ı aratmadı.

I'M NOT THERE

Yönetmen Todd Haynes'in Dylan'dan izin alarak çektiği I'm Not There - Beni Orada Arama adlı film, müzisyenin bir tür biyografisi olma özelliğini taşıyor. Filmin adı da Dylan'ın aynı adlı şarkısından geliyor.

JOAN BAEZ

Dylan, müzisyenliğinin yanı sıra sivil özgürlük mücadelesinde sıkı bir eylemci olarak da yer alan Joan Baez'le 1961'de tanıştı. İki yıl süren bir ilişkileri oldu ve Dylan, Baez'den çok etkilendi. Baez'in ünlü Diamonds and Rust şarkısı da Dylan'a duyduğu aşkı anlattı.

KNOCKIN' ON HEAVEN'S DOOR
1972'de Sam Peckinpah'ın yönettiği Pat Garret and Billy the Kid filminin hem müziklerini yaptı hem de 'Alia' rolünü oynadı. Film gişede başarısız olsa da, Knockin' on Heaven's Door şarkısı müzik tarihine geçti.

LIKE A ROLLING STONE

Rolling Stone dergisinin 172 müzisyen ve eleştirmenin görüşleriyle oluşturduğu 'Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı' listesinde bir numara olma şerefi, Dylan'ın Like a Rolling Stone şarkısına ait.

MARIANNE FAITHFULL

1965'te İngiltere'de Savoy Otel'de tanıştılar. Faithfull otel odasında onunla geçirdiği gece için daha sonra anılarında şöyle yazdı: "Pişmanlığım onunla yatmamış olmam değil, o gece otel odasında tuvalet kâğıtlarına benim için yazılanları okuyamamış olmam."

NOBEL

Nobel Edebiyat ödülleri için aday gösterilen isimler arasında birçok kez Bob Dylan da yer aldı.

ONE MORE CUP OF COFFEE

1976 tarihli Desire albümünde yer alan One More Cup of Coffee şarkısını karısı Sara için yazdı. Dylan'ın belki de en sevilen ve en çok yorumlanan şarkılarından biri oldu. Şarkıyı Sertab Erener de İngilizce olarak yorumlamıştı.

POLİTİKA

Protest şarkılarıyla sürekli ilgi uyandırsa da, Dylan'ın politikayla ilişkisi hep karmaşık oldu. Hatta şarkılarla bir şeylerin değiştiğine inanmadığını bile açıkladı.

ROMAN

Dylan'ın kaleme aldığı birçok kitap arasında tek edebiyat eseri oluşu, Tarantula kitabını farklı kılıyor. Deneysel roman türündeki kitap Türkçeye de çevrildi.

SARA LOWNDS

Dylan, Sara Lownds ile 1964'te Woodstock'ta tanıştı ve bir yıl sonra evlendi. İlişkileri çok sancılı geçti. Sara Lownds, Dylan'ın hayatındaki en önemli kadınlardan biriydi. Çift 1977'de boşandı.

ŞARKI
Söz yazarlığı ve besteciliği tartışılmaz olan Bob Dylan, şarkıyı şöyle tarif ediyor: "Şarkı, kendi başına var olabilen her şeydir."

TRABZON
Hayatını ve kariyerini kaleme aldığı üç ciltlik kitabın ilk cildinde büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadı taşıdığını yazınca, Türkiye bir süre onu konuştu.

UYUŞTURUCU

Dylan bir dönem uyuşturucuyla fazlasıyla haşır neşir oldu. Onun için bir zamanlar şu tabir kullanıldı: LSD sahnede.

ÜNİVERSİTE
Dylan, üniversiteyi şöyle tanımlıyor: "Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer." Zaten çok geçmeden de üniversiteden atılıyor.

VİETNAM
ABD'nin 1965'te başlattığı ve 1973'e kadar süren Vietnam işgali sırasında Dylan, kariyerinin ölümsüz eserlerini veriyordu ve sözlerindeki protest öğeler nedeniyle şarkıları savaş karşıtlığının birer sembolü haline gelmişti.

YAĞMUR

Dylan, şarkılarında yağmur imgesini çok sık kullanıyor. A Hard Rain's a - Gonna Fall şarkısında şöyle der: Lağımda ölmüş bir ozanın şarkısını duydum / Daracık bir yolda ağlayan bir palyaçonun sesini duydum / Ve çok şiddetli, çok şiddetli, çok şiddetli, çok şiddetli bir yağmur yağacak.

ZAMAN
Üstadın The Times They are a-Changin' şarkısı daima genç kalmayı, zamana bakışıyla başarıyor. Şöyle diyor sözlerinde: "Lütfen çekilin yeni yoldan / Eğer uzatmayacaksanız ellerinizi / Çünkü zaman değişiyor."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder